Uçmak ve yürüyüş yapmak için nasıl iyi giyinilir

Fred Souchon, Avrupa’nın en büyük dağ oyun alanı olan Chamonix’te yerleşik bir dağ rehberi, yamaç paraşütü pilotu ve arama kurtarma uzmanıdır. Team Advance’in pilotu ve giyim markası CimAlp’in elçisi olarak, outdoor kıyafetlerin üst üste bindirilmesine bayılıyor – ne yaparsanız yapın, gün boyunca sizi rahat ettirmek için bunları giyip çıkarabilirsiniz.

Profesyonel dağ rehberi ve yamaç paraşütü pilotu Fred Souchon, yürüyüş yaparken veya uçarken nasıl rahat giyineceğimizi anlatıyor.

“Üç katman ilkesini kullanmayı seviyorum” dedi ve “sonra uçmak için başka bir katman giyiyorum. Buradaki fikir, her katmanı ayrı ayrı veya kombinasyon halinde kullanabilmenizdir. Yağmurda yürürken, Rüzgar ve soğuğa karşı korunmaya ihtiyaç duyduğunuzda bir tişört ve gore-tex veya her ikisinin kombinasyonunu giyin. Sonuç olarak, çok yönlülük.”

Yamaç paraşütü yaparken kılık kıyafet

Katmanlı sistem, rüzgar geçirmez bir dış katman, yalıtkan bir orta katman ve nem emici bir taban katmanından oluşur.

Yeni başlayanlarda yapılan yaygın bir hata giyinip yürümeye başlamaktır. Fred, “Yamaç paraşütü yürüyüşüne çıkıyorsanız, vücut sıcaklığınız kalkışa yaklaşırken çok yüksekse, muhtemelen çok fazla şey taşıyorsunuzdur” dedi. “20 dakika sonra durmak zorunda kalırlar. Bu sadece zaman kaybı değil, kıyafetleriniz ter içinde kalıyor.”

Outdoor giyim firması CimAlp’ten Olivier Roux da aynı fikirde

Kalkış yapmadan önce, yürüyüş kıyafetinizi kuru bir taban katmanıyla değiştirin. Üstünde en iyi yalıtım olsa bile, nemli bir tişörtle uçmak sizi dondurabilir.

Taban

Fonksiyonel iç çamaşırları nemi ciltten uzaklaştırabilmelidir. Pamuk nemi tutacağı için ideal değildir. Naylon eskiden tercih edilen malzemeydi, ancak doğal lifler artık temel katmana giriyor ve bunun iyi bir nedeni var.

Olivier, “Merinos yünü iyi termal özelliklere sahiptir ve cildi tahriş etmeden soğuk havalar için mükemmeldir” diye açıklıyor. “Bambu lifleri yumuşak ve rahat, çevre dostu ve son derece iletken.” CimAlp, bambuyu ipekle karıştırır. “Havalı ve rahat ve doğal esnemesi onu kompresyon giysileri için de uygun kılıyor.”

Lyocell (Tencel™), ahşaptan elde edilen başka bir doğal kumaştır. “Ayrıca dokunuşu yumuşak, nemi emer ve sürdürülebilir bir şekilde üretilir.” Diğer çevre dostu malzemeler, aktivite seviyelerini azaltmaya yardımcı olmak için pamukla karıştırılmış geri dönüştürülmüş polyester içerir.

Orta Katman

Orta katman, yalıtım katmanınızdır. Polyester yün, nemi emdiği ancak rüzgarı engellemediği için çok çalıştığınızda hala iyi bir seçimdir.

Sentetik kaz tüyü rüzgar geçirmezdir ve ağırlığı daha sıcaktır. Uçmak için harikadır ama yokuş yukarı çıkarken içten terlersiniz.

Primaloft gibi modern suni malzemeler çok uygundur. Mükemmel bir sıcaklık-ağırlık oranına sahiptirler ve ıslandığında bile yalıtımını kaybetmezler (ıslandığında doğal tüy kümeleri oluşur). Olivier, “Sentetik kuş tüyü ceketler sıcak tutar, nefes alabilir ve toplanabilir” diyor. “Kolsuzları seviyorum çünkü sizi ısıtıyorlar ama kollarınızın özgürce hareket etmesine izin veriyorlar.”

Hem polar hem de Primaloft katmanları ile dört katmanlı bir sistem seçebilirsiniz

Dış katman

Olivier, “Uçarken, sizi rüzgardan ve soğuktan koruyacak bir şey istersiniz” dedi. “Sarf malzemelerini saklamak için fermuarlı ceplere ve hareket özgürlüğü için esnemeye ihtiyacınız var.”

Uçmak için rüzgar geçirmez olmalıdır – aynı zamanda bir miktar yalıtım da sağlayan yumuşak yüzeyli bir ceket mükemmeldir. Su geçirmez ve rüzgar geçirmez yürüyüş ve uçan teknik hafif ceketler için iyidirler, ancak dokuma sürtünmesinden kolayca zarar görebileceklerini unutmayın.

Uçmak için uygun olmasa da, dağlardayken havanın kötüleşmesi ihtimaline karşı davlumbaz şarttır. Recco reflektörlü ceketleri arayın: çığ düşen kayakçıları bulmak için tasarlanmıştır, ayrıca bir kazada sizi bulmak için de kullanılabilirler. Güvenlik nedenleriyle renkleri göz önünde bulundurmaya değer: turuncu gibi parlak renkler, koyu olanlardan daha uzak mesafeden görünür.

Bir pod koşum takımı ile uçmak, alt gövdede katmanlara olan ihtiyacı azaltır; yazın şortla uçabilirsin. Açık emniyet kemeri kullanıyorsanız, soğuk havalarda rüzgarlıklara ve termal iç çamaşırlara ihtiyacınız olacaktır.

Ayakkabı

Ayak bileği desteği iyi olan botlar her zaman tavsiye edilir, ancak ağır botların yalnızca dizlere güç aktardığına dair bir karşı argüman vardır. Botlar da yürümek için ağırdır. Birçok pilot hafif arazi ayakkabılarıyla uçar ve bölmeleri uçururken büyük ayakkabılarla hız çubukları kullanmak zordur.

“Her zaman soruyorum, bu teknik mi?” dedi Fred. “Kardan ellerim ve ayaklarım üşüyecek mi?” Öyleyse, Salomon X-Alp Mtn veya Scarpa Ribelle HD gibi piyasadaki en hafif yürüyüş botları giyiyor. İhtiyacı yoksa CimAlp 864 gibi hafif arazi ayakkabılarını kullanıyor.

Hangisini seçerseniz seçin, kancalar ipliği tuttukları için “hayır-hayır”dır.

Aksesuarlar

Sıcak eldivenlere ihtiyacın var. Bir seçenek, daha hafif yaz eldivenlerini daha kalın eldivenler veya fren eldivenleriyle birleştirmektir. Havayı (ve soğuğu) dışarıda tutmak için eldivenlerinizi ceketinizin kollarına sokun. Kayak eldivenlerinin, frene bastığınızda havayı hapseden büyük manşetleri vardır. takınız. Kendinizi güneşten ve rüzgardan bir yün veya buff ile koruyun. Gözlükler, güneş gözlüklerinden daha iyi rüzgar koruması sağlar, ancak her yönden iyi bir görüş sağlar.

BAŞARI İÇİN GİYİNMEK, FRED SOUCHON’UN EN İYİ SIRRI

Çok ateşli olmayacaksın! Uçağınızın sizi ne kadar süreceğini veya ne kadar yükseğe götüreceğini asla bilemezsiniz.
Sezon öncesi kozası’nda her zaman bir çift Speed ​​​​Sleeve ve düşme ihtimaline karşı yedek eldiven taşırım.
Uçmak soğuk olabilir, ancak bir çukura inip yürümek zorunda kalırsanız ısınabilir. Şorta dönüşen pantolonlar, caddede yürüyüş yapmak için harika bir fikir.
Doğru kıyafetler uçmaya odaklanmayı kolaylaştırır – ayakkabı, eldiven ve gözlük gibi aksesuarları ihmal etmeyin

Kaynak: Cross Country Magazine – In the Core since 1988.

Daha fazkası için Makale kategorisine bakın.

Scroll to Top