Ski & Fly Wildspitze 3768m – höchster Berg Nordtirols

Genel Bakış

Kayak ve Uçuş yeri: Wildspitze
ASL: 3768m
AGL: 3068m
Uçuş alanı: ca. 700m
Yürüyüş süresi: yaklaşık. 2 saat
Rüzgar yönü Başlangıç: W – N
Wildspitze, Kuzey Tirol’deki en yüksek dağ ve Avusturya’daki en yüksek ikinci dağdır. Termik desteği ile kondisyon olarak çok zorlayıcı olmayan bir uçuşa sahip. Zirveden her yönden nefes kesici bir manzaraya sahipsiniz. Her şey 2000 m2 lik bir inişle taçlandırılmıştır.

Rota açıklaması Ski & Fly Wildspitze

Pitztal Glacier Express’in vadi istasyonundaki başlangıcı Ski & Fly Wildspitze’de. Ordan bir tur rehberi kartı alıp buzulun yanına gidiyoruz. Dağ istasyonundan, bakımlı yamaçtan Mittelbergjochbahn’a kayıyor ve bu trene biniyoruz.

Zirveye çıktığımızda, önce yamaçtan aşağı Mittelbergjoch’a ve oradan da arazide başlangıç ​​noktasına doğru kayıyoruz. Burada koşullara bağlı olarak ip kullanılır. Biz ipli çıkış yapmadık. Daha çıkış sırasında olağanüstü bir buzul manzarasıyla şımartılacaksınız.

Başlangıçta Mitterkar Joch yönüne gidiyoruz ve daha sonra geniş bir sola dönüşte doğrudan Wildspitze’ye gidiyoruz. O zamana kadar, tur – buzulda her zamanki gibi – aşırı eğimli değil. Yükselişin son üçte birinde, 3 geniş keskin viraj ile yönettiğimiz biraz daha dik bir kanat var. Sonra Wildspitze’nin batı sırtının eteğindeki kayak deposuna düz gider.

Kayak deposundan King Ortler’a kadar görebilirsiniz. Oraya varınca kramponları bağlayıp buz baltasını alıyoruz. Zirvede buz yoktu ve çok bakımlıydı ama hepimizin üzerinde krampon vardı. Zirve yamacında çıkış yine tam konsantrasyon gerektiriyor, burada hata yapma lüksünüz yok. Arkadaşlar/takozlar için birkaç iyi kaya veya birisi güvenli bir şekilde yukarı çıkmak isterse basit bir kafa askısı vardır.

Yaklaşık 10 dakika sonra zirveye ulaştık ve güzel panorama karşısında şaşkına döndük. Zirve kavşağının tepesinde kısa bir mola verdikten sonra kayak deposuna geri döndük – az kar nedeniyle zirveden başlamak bizim için düşünülemezdi. Buzullara dokunmadan bir Ski & Fly turu, örneğin Ski & Fly Kreuzjoch’tur.

Ski & Fly Wildspitze’de iyi eğlenceler!

Anfellplatz-wildspitze

Ski & Fly pilotu için:

Doğrudan kayak deposunda bulunan buzul, kuzeybatıya doğru nispeten hafif bir eğime sahiptir. DİKKAT Burada zaten yarıklar var, Wildspitze’nin yamacında (çıkış yolu boyunca) kalmanız tavsiye edilir. Taschachtal’dan Pitztal’e uçuş harika. 2000 HM, sayısız 3000 metrelik zirvelere hayret etmek için yeterli zamanımızın olduğu yere kaydırıldı.

Kendi yamaç paraşütünüzün süzülme açısını tahmin etmeniz önerilir. 10 km’lik süzülme mesafesini yönetebilmek için en az 1:6’lık bir süzülme oranı sağlanmalıdır. Aksi takdirde, Taschachtal’da Mandarfen’e giden bir haddelenmiş çizim yolu da vardır. İşte Wildspitze’den Pitztal’e uçuş bağlantısı.

Uçuş linki: Wildspitze ins Pitztal. 

Aufstieg’den Wildspitze’ye GPX bilgileri

İniş Alanı

Gletscherexpress otoparkının kuzeyinde, inebileceğiniz geniş bir çayır vardır. Çayırda 1-2 tümsek olduğu için iniş yeri yine de önceden kontrol edilmelidir. (Bkz. XCONTEST UÇUŞ)
İniş alanının yukarıdan bir resmi, resim galerisindedir.

Anreise

Rota planlayıcısını inceleyin:

Google Routenplaner

Önemli Bilgi

DİKKAT: Bu tur fiziksel olarak çok zorlayıcı değildir, ancak 3000 metreyi aşan yükseklik hafife alınmamalıdır. Ek olarak, ustalaşması gereken eksiksiz buzul ekipmanı gereklidir. Buzulun her tarafında birçok yarık var. Buzullar konusunda tecrübesiz olanlar için profesyonel rehberlik şiddetle tavsiye edilir.

Henüz Hike & Fly dünyasına adım atmamış veya mevcut becerilerini geliştirmek isteyenler için rehberli Yürüyüş ve Uç turları sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Daha fazla bilgi için www.parafly.at adresinden veya +435226 3344 numaralı telefondan bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Dominik Tschoder

Dominik Tschoder

Yazar, Uçuş Eğitmeni, Sky Performance Eğitmeni

Ara sıra Hike & Fly turları yapar. Tercihen yüksek turlarla birlikte.

Scroll to Top